Úvod

Dostatek jódu jako prevence rakoviny

15.03.2006 - LKVB6.info

Nedávné studie prokázaly spojení mezi rakovinou prsu a vaječníků a nízkým obsahem jódu ve výživě. Byly porovnávány dvě skupiny japonských žen: jedna skupina, žijící v USA

Nedávné studie prokázaly spojení mezi rakovinou prsu a vaječníků a nízkým obsahem jódu ve výživě. Byly porovnávány dvě skupiny japonských žen: jedna skupina, žijící v USA a druhá skupina, žijící v Japonsku. V USA žijící Japonky měly stejný výskyt rakoviny prsu a vaječníků, jako americké ženy, avšak u Japonek, žijících v Japonsku, kde je tradiční strava bohatá na mořské živočichy, ryby a řasy, se projevilo velmi málo případů sledovaných typů rakoviny. Studie ukázala, že snížený příjem jódu má za následek zvýšení hladiny estradiolu, což je typ estrogenu, který zvyšuje riziko nádorů prsu a dělohy, a naopak došlo ke snížení hladiny estriolu, což je estrogen, který působí jako ochrana.
Jelikož je obtížné zjistit množství jódu běžnými laboratorními testy, doporučuje se brát kelp ve formě doplňků výživy, aby byl zajištěn dostatečný příjem jódu.

Čtenost článku: 9191

<<zpět